Tábořiště

Tábořiště leží na okraji Českomoravské vrchoviny, nedaleko Dolních Louček v údolí,na břehu říčky Libochovky. Je to mírně svažitá uzavřená louka o ploše cca 1 ha, která navazuje na lesy, okolní pole a pastviny. Jedná se o klidné a poměrně odlehlé místo, vhodné pro táboření oddílů, pobyt v přírodě a různé druhy skautských aktivit (terénní hry, slaňování ze skal a pod). Část louky je ve vlastnictví střediska Junáka ve Vev. Bítýšce. Zbývající pozemky jsou pro tábor pronajaty. Přístupová cesta je smluvně zajištěna.

Přesná poloha: Kraj Jihomoravský, nejbližší pověřené město (malý okres) - Tišnov - je vzdálen asi 8 km východně. Tábořiště je na katastrálním území obce Kuřimské Jestřabí. Poloha - přibližně 1 km západně od osady Chytálky a 1 km severně od obce Kuř. Jestřabí na soutoku potůčku tekoucího od Kuřimské Nové Vsi a Libochovky.

Pro zobrazení mapy klikněte na souřadnice:49°21'18.598"N, 16°19'9.1"E

Turistické mapy: Klubu českých turistů 1:50 000 - č. 84 Velkomeziříčsko, č. 85 Okolí Brna-Svratecko. Tábořiště leží na okraji map.

Využití: Jako letní tábor od 1. 7. do 31. 8. - dle dohody. Vhodné pro oddíl do 40 osob.

Pronájem tábořiště: 35,-- Kč za osobu a den.

Kontakt:
JUNÁK-svaz skautů a skautek ČR,
středisko 623 17 Veverská Bítýška, Tišnovská 341,
664 71 VEVERSKÁ BÍTÝŠKA,
Ing. Jan Reimer, tel. +420 549 420 538
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Přístupové cesty:

Vlakem: Stanice Řikonín na trati č. 250 (Brno - Tišnov-Křižanov-Žďár nad Sázavou- Havlíčkův Brod. Ze stanice 2 km pěšky na tábořiště.

Autobusem: Zastávka Řikonín rozc. na autobus. lince Tišnov-Dolní Loučky-Žďárec-Vratislávka Zastávka Chytálky rozc. na autobus. lince 163 Tišnov-Dolní Loučky- Kuř. Jestřabí-Velká Bíteš. Z obou autobusových zastávek je to na tábořiště přibližně 2 km.

Autem: Po silnici z Tišnova, přes Předklášteří do Dolních Louček, tam odbočit směr Velká Bíteš a po dvou km. odbočit u autobusové zastávky Chytálky rozc. vpravo na úzkou asfaltovou silničku. Po té asi 1 km do osady Chytálky. K dopravě zavazadel, či vybavení od vlakové zastávky Řikonín, nebo z osady Chytálky je zapotřebí terénní auto, nebo traktor. Na tábořiště vedou polní cesty. Za suchého počasí jsou průjezdné i osobním autem, ale vedou přes brody v říčce a je na nich zákaz vjezdu. Pro fungování tábora je vyřízeno povolení OÚ Újezd u Tišnova na cestu od Chytálek.

Adresa tábora: Skautský tábor stř. Vev. Bítýška, Chytálky, pošta 594 55 Dolní Loučky.

Vybavení:

Ubytování:10 podsadových stanů pro dvě osoby (světlušky-vlčata) = 20 osob, 7 indiánských týpí-průměr 5,9 - 6,1 m pro 4-5 osob. K dispozici jsou matrace pro 20 osob. Je třeba si s sebou vzít karimatku.

Pitná voda: Na tábořišti je vrtaná studna s pumpou vzdálená asi 100 m od kuchyně. Přeprava vody od pumpy ke kuchyni se provádí v barelech 50 litrů na vozíku. Rozbor vody je součástí dohody o užití tábořiště.

Kuchyně: Umístěná v celodřevěném skladu táborových potřeb o rozměrech 3 x 9 m (asi 1/3 plochy). Vaří se na plynových spotřebičích na propan-butan, 3 tlakové lahve 10 kg, jedna 30 kg. Kuchyně je vybavena inventářem na vaření a přípravu stravy. Uložení trvanlivých potravin a pečiva je zajištěno v bednách a barelech. V osadě Chytálky je umístěna lednice na uložení potravin podléhajících rychlé zkáze.

Ohřev vody: Voda na umývání nádobí a mytí se ohřívá vedle kuchyně ve dvou kotlích 50 l s výpustným kohoutem. Pod kotli se topí dřevem. Dřevo se sbírá v lese - dohodnutá místa.

Jídelna: Jako jídelna slouží vojenský stan 6 x 9 m s pěti stoly a lavicemi. Jídelna se dá využít při deštivém počasí na hry a další činnost.

Mycí stany-umývárna: K mytí v teplé vodě jsou k dispozici starší týpí s nádobami a kropícími konvemi. Teplá voda se dováží od kotlů u kuchyně. K mytí ve studené vodě slouží umývárna u studny s tekoucí vodou z pumpy. Dále je možné si u říčky postavit indiánskou parní chýši-saunu.

Latríny: Jsou umístěny za říčkou ve dvou podsadových stanech pro dvě osoby - zvlášť dívky a hoši asi 50 m od tábora. Přes říčku vede mostek se zábradlím.

Poradní týpí: Na tábořišti stojí poradní týpí o průměru 7 m. Při deštivém počasí se dá v něm připravit táborák, využít ho pro různou rukodělnou činnost apod.

 

Hřiště: V dolní části louky stavíme volejbalové hřiště. Louka poskytuje dost místa na hraní fotbalu a další sportovní aktivity.

Táborový kruh: Je umístěn na dolním konci louky u říčky.

Zásobování potravinami: Pro zásobování potravinami je zapotřebí osobní auto. Nejbližší prodejna potravin je sice v Kuřimském Jestřabí, ale je malá, otevírací doba je nevyhovující, sortiment omezený. Dá se využít jen pro případné rychlé doplnění drobností - nákup pěšky - asi 20 minut lesem a poli. Na nákupy jezdíme do asi 5 km vzdálených Dolních louček.

V obci jsou dva obchody s potravinami:

firma Večeřa a Večeřa-samoobsluha-sortiment: potraviny, maso, drogérie, plyn PB,

firma MIXPO - malá samoobsluha. V Dolních Loučkách jsou i další obchody, pošta, zdravotní středisko, hasiči etc. Informace najdete na www.dolniloucky.cz.

Uložení odpadu: K uložení bio odpadu (slupky z brambor, zbytky jídla...) slouží vsakovací odpadní jáma. Plasty, kov a směsný komunální odpad je možné uložit do kontejneru v Chytálkách. Sklo vozíme do kontejnerů v Dolních Loučkách. Kontejner je dohodnut s OÚ Újezd.

Další informace: Na tábořišti je signál GSM, nejbližší tel.budka je v Kuřimském Jestřabí, hovorna v Chytálkách. Věřící sestry a bratři mohou navštívit nedělní mše v Dolních Loučkách v 7,30 hodin, nebo v 10,00 hodin v Kuřimské Nové Vsi. Časové údaje si raději ještě ověřte, nedošlo-li ke změně.

Okolí:

Koupání: Koupat se lze v Libochovce, ale je to jen říčka s malými tůněmi. Na koupání se dá dojít do Dolních Louček, či Nihova. Vlakem jezdit do Nihova, D. Louček, Vlkova a koupaliště v Tišnově.

Tipy na výlety: Gotický klášter Porta Coeli a Podhorácké muzeum v Předklášteří - dostupnost vlakem, autobusem i pěšky. Tišnov - muzea, rozhledna, hora Květnice - dostupnost vlakem a autobusem i pěšky. Lomnice u Tišnova - synagoga, židovské gheto a hřbitov, radnice, stezka Járy Cimrmana - dostupnost vlakem a autobusem. Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole - dostupnost vlakem a pěšky. Hrad Pernštejn - dostupnost vlakem. Hrad Veveří - ZOO Brno-Bystrc - projížďka lodí po Brněnské přehradě - dostupnost vlakem a autobusem. Žďár nad Sázavou a Brno - dostupnost vlakem.